هابرچی
0

در مورد عمیق ترین نقطه دنیا چیزی می دونی ؟

در مورد عمیق ترین نقطه دنیا چیزی می دونی ؟

عمیق ترین نقطه دنیا کجاست؟

کره زمین سراسر پر از رمز و راز و شگفتی است که همواره انسان ها در پی کشف این رمز و رموز بوده اند. در این قسمت از گوناگون هابرچی قصد داریم در مورد عجایب جهان که یکی از آن ها عمیق ترین نقطه دنیاست، صحبت کنیم. بنظر شما عمیق ترین جای دنیا کجا واقع شده است؟

A mini-sub that descended to the bottom of Challenger Deep in 1960 :  r/submechanophobia

دانشمندان از مدت‌ها قبل به این نتیجه رسیده بودند که عمیق‌ترین نقطه دریاها به راحتی می‌تواند مرتفع‌ترین نقطه زمین یعنی قله اورست را در خود جا دهد. ولی هم‌اکنون با بررسی‌های علمی عمیق‌ترین نقطه زمین شناسایی با عمق دقیق شده است.

بررسی‌های جدید نشان داد عمق آب در منطقه جنوب شرقی ژاپن بیشتر از تصورات قبلی است و عمیق‌ترین نقطه زمین در همین منطقه و در نزدیکی جزایر ماریانا واقع شده است. این نقطه «گودال چلنجر» نامگذاری شده است،‌ زیرا برای نخستین بار یک کشتی بریتانیایی به نام چلنجر تصمیم گرفت عمق‌ آن را محاسبه کند.

دانشمندان برای محاسبه دقیق عمیق‌ترین نقطه زمین از سیستم‌های تحلیل امواج صوتی و ابزارهای دقیق استفاده کردند و دستگاه‌های هوشمند خود را صدها بار به داخل این گودال فرستادند. با این وجود فقط چهار دستگاه که به داخل گودال فرستاده شود، توانست اطلاعات دقیق را ارایه دهد.

نخستین آزمایش دانشمندان در این نقطه سال ۱۹۶۰ میلادی صورت گرفت. در این آزمایش که Trieste نام داشت یک دستگاه سنجش عمق اقیانوس توانست پس از ۵ ساعت سفر خود را به عمق گودال برساند و سپس در مدت زمان سه ساعت ۱۵ دقیقه به سطح آب برگردد.

در جدیدترین بررسی‌ها مشخص شد عمیق‌ترین نقطه زمین که در اقیانوس آرام در نزدیکی جزایر ماریانا واقع شده است ۱۰۹۱۱ متر عمق دارد. سطح اقیانوس آرام ۱۶۵.۲۵ میلیون کیلومتر محاسبه می‌شود بیش از ۴۶ درصد آبهای جهان را در خود جا داده است.

آیا عمیق ترین نقطه جهان در ژاپن است ؟

Has anybody reached the Challenger Deep, the deepest known spot in the ocean

آیا واقعا عمیق ترین جای دنیا زیر اقیانوس آرام به سمت جنوب شرق ژاپن و در نزدیکی جزایر ماریانا واقع شده است. در این قسمت یک فضای گود هلال مانند وجود دارد که به آن Mariana Trench گفته می شود و نزدیک نوک این هلال یک فضای شیار مانند کوچک است که عمیق ترین نقطه جهان محسوب می گردد و به آن Challenger Deep می گویند.ولی باز هم جاهای از کره زمین وجود دارد که مورد بررسی قرار نگرفته است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.