هابرچی
0

چگونه باردار شوم ؟ بهترین شرایط باردار شدن

چگونه باردار شوم ؟ بهترین شرایط باردار شدن

چگونه باردار شوم؟ چگونه می توانم هر چه سریعتر حامله شوم؟

Pregnant women should get 2 vaccine shots against Delta variant'

آیا تصمیم به باردار شدن گرفته‌اید؟ آیا می‌دانید برای بارداری چه کارهایی باید انجام دهید؟ امروزه اکثر افراد برای باردار شدن برنامه ریزی کرده و به دنبال راه‌هایی برای به دنیا آوردن کودک سالم هستند. والدین مسئول سلامت فرزندان خود هستند و باید در دوره قبل از بارداری نیز تمام موارد احتیاط را رعایت کنند. سلامت جسمی مادر و پدر برای بارداری هرچه سریع‌تر و سالم‌تر اهمیت زیادی دارد. گاهی افراد با وجود تلاش‌های بسیار در فرزندآوری با شکست مواجه می‌شوند. درحالی که شاید با توجه به برخی نکات ساده به راحتی موفق به بارداری شوید.
از همین رو بهتر است با مشاوره های لازم از جمله مشاوره روانشناسی و مشاوره خانواده تمامی جوانب موضوع مهم باردار شدن مورد ارزیابی قرار گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مــشاوره خانواده کلیک کنید.

باردار شدن چگونه اتفاق می افتد؟

Pregnancy & COVID-19: What You Need to Know If You're Pregnant | Houston  Methodist On Health

قبل از هر چیزی بهتر است که در رابطه با چگونگی باردار شدن اطلاعاتی داشته باشید. فرایند باروری به شرح زیر می باشد:

1. افزایش هورمون

هورمون های استــروژن و پروژسترون (دو هورمون اصلی زنانه) در میزان بیش تری آزاد و ترشح می شوند و در نتیجه این زیاد شدن هورمون ها، دیواره رحم ضخیم می گردد تا بتواند یک تخمک بارور شده را در خود جای دهد. از سوی دیگر تخمک هایی که در تخمدان قرار گرفته اند در یک کیسه پر از فولیکول در حال رشد می باشند. برای آگاهی از عــلائم تخمک گذاری کلیک کنید.

2. آزاد سازی تخمک

در دوره ای که تخمک گذاری انجام می شود، یک تخمک از تخمدان آزاد شده و به سوری رحم حرکت می کند. توجه داشته باشید که زمان تخمک کداری لزوما نباید در روز وسط دوره باشد. زمــان تخمک گذاری بعد از پریود در بسیاری از افراد متفاوت است. برای مثال ممکن است که از روز نهم تا بیست و یکم دوره تخمک گذاری اتفاق بیفتد.

3. حرکت اسپرم

پس از تحمک گذاری در صورتی که رابــطه جنسی اتفاق بیفتد. اسپرم ها از واژن شنا می کنند تا خود را به دهانه رحم برسانند. در هر آزادسازی 250 ملیون اسپرم آزاد می شود اما در نهایت تنها 400 اسپرم زنده مانده و فقط یک اسپرم می تواند خود را به تخمک رسانده و آن را بارور کند.

4. ترکیب ژن

پس از باروری تخمک به وسیله اسپرم چند ساعت زمان لازم است (تقریبا 10 الی 30 ساعت) و پس از این مدت هسته تخمک و اسپرم با هم یکی می شوند و ژن های آن ها به یکدیگر منتقل می شود. در صورتی که اسپرم هورمون y داشته باشد جنسیت جنین پسر شده و اگر اسپرم x داشته باشد، جنین دختر خواهد بود.

5. کاشت جنین در رحم

و در نهایت تخمک بارور شده از دهانه رحم حرکت کرده و به سوی رحم می رود و در این مسیر به چندین سلول تقسیم می گردد. پس از ورود به رحم در دیواره هایی که در مرحله اول ضخیم شده اند، جای گرفته و کاشت می شود و سپس شروع به رشد می کند. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله مــراحل لقاح و شکل گیری جنین را مطالعه فرمایید.

پایه‌های اصلی باردار شدن

Your first trimester pregnancy action list

یک سری اصول ابتدایی برای بالارفتن احتمال باروری وجود دارد که ممکن است توسط زوجین در نظر گرفته نشود و در صورت عدم بارداری، به سراغ روش‌های نادرست سوق پیدا کنند. برخی از این اصول به شرح زیر هستند:

1. استفاده از قرص‌ها و وسایل پیشگیری را متوقف کنید

بعضی از روش‌های پیشگیری از بارداری، اثر طولانی تر و بیشتری نسبت به دیگر روش‌ها دارند. همچنین زمان آمادگی برای باردار شدن پس از قطع داروهای ضدبارداری، در بدن هر خانمی متفاوت است. پس از قطع داروهای جلوگیری، 2 تا 3 ماه برای بارداری زمان لازم است. برای اطلاع بیشتر در زمینه پیشگیری از بارداری کلیک کنید.

2. تشخیص زمان تخمک گذاری و نزدیکی در این دوره

حداکثر طول عمر تخمک بین 12 تا 24 ساعت و برای اسپرم اسپرم 48 تا 72 ساعت است. بنابراین لازم است که نزدیکی در زمان مناسب انجام شود. برای تشخیص زمان تخمک گذاری راهکارهایی وجود دارد که عبارتند از:

تقویم

برای محاسبه زمان تخمک گذاری، زمان شروع ســیکل قاعدگی بعدی خود را حساب کرده و 12 تا 16 روز از آن کم کنید. در این دوره زمانی احتمال تخمک گذاری افزایش می‌یابد. در دوره‌های 28 روزه، معمولا تخمک گذاری در روز 14 اتفاق می‌افتد. با حساب دوره تخمک گذاری در تقویم تا حدودی از روز تخمک گذاری خود آگاه می‌شوید. البته این روش کاملا دقیق نیست چرا که تخمک گذاری تحت تاثیر عوامل بسیار متعددی تغییر می‌کند.

تغییرات ترشحات واژن

برای تشخیص دوره تخمک گذاری به ترشــحات واژن خود توجه داشته باشید. هرچه از عادت ماهیانه می‌گذرد، ترشحات بیشتر شده و ساختار آن تغییر می‌کند. در تخمک گذاری ترشحات بسیار شفاف و چسبناک شده و حالتی شبیه به زرده تخم مرغ به خود می‌گیرند. این ترشحات در دوره تخمک گذاری مسیر حرکت اسپرم به سمت رحم را هموار می‌کنند

تغییر دمای بدن

در دوره تخمک گذاری دمی بدن در حدود 0.4 تا 0.1 در جه بالا می‌رود. البته خود فرد متوجه این تغییر دما نمی‌شود پس لازم است که برای این منظور از دماسنج استفاده شود. در هنگام صبح و قبل از هرگونه فعالیتی دکا بدن خود را با دماسنج اندازه بگیرید تا از تخمین دوره تخمک گذاری خود مطمئن شوید.

کیت‌های مخصوص تخمک گذاری

Clearblue Digital Ovulation Predictor Kit, 20 Digital Ovulation Tests in  Wuse 2 - Tools & Accessories, Marvelrock Pharmacy Online Delivery | Jiji.ng

برای تشخیص دوره تخمک گذاری کیت‌های مخصوصی وجود دارد که از طریق داروخانه‌ها و بدون نسخه قابل تهیه هستند. کیت‌ها با بررسی هورمون‌های قبل از تخمک گذاری، دوره شما را تشخیص داده و هشدار می‌دهند. با انجام دستور العمل کیت، می‌توانید دقیق ترین نتیجه را به دست آورید. این کیت‌ها ممکن است کمی گران باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کیت تخمک گذاری کلیک کنید.

3. باردار شدن | رابطه جنسی صحیح

1. چگونگی و پــوزیشن های جنسی مناسب در باردار شدن موثر است. قبل از شروع دوره تخمک گذاری، رابطه جنسی داشته باشید.

2.از محصولات شیمیایی که برای افزایش لذت یا افزایش احتمال باروری مصرف می‌شوند، اجتناب کنید.

بعد از رابطه جنسی، بلافاصله آلت را از واژن خارج نکنید. برای ورود اسپرم به رحم چند دقیقه زمان لازم است.

تا حد امکان از بیرون ریختن اسپرم از واژن جلوگیری کنید. می‌توانید با دست دو طرف واژن را به هم نزدیک کرده تا اسپرم داخل بدن باقی بماند. بعد از رابطه کمی دراز کشیده و پاها را بالا بگیرید.

4. باردار شدن | زمان رابطه جنسی

رابطه جنسی خود را در طول هفته افزایش دهید چراکه آمیزش مداوم احــتمال حاملگی را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. البته با انجام رابطه جنسی مداوم، غلظت اسپرم مرد کمی کاهش می‌یابد. اما این مساله جای نگرانی ندارد چرا که از قدرت باروری مردان سالم کم نمی‌شود. با نزدیک شدن به زمان تخمک گذاری رابطه جنسی خود را تا روزی یکبار افزایش دهید.

5. باردار شدن | تست‌های بارداری

بعد از عبور از دوره تخمک گذاری، زمان انتظار شروع می‌شود. تا قبل از شروع دوره پریود بعدی، لازم است که از تست‌های بارداری استفاده کنید. بالا نگه داشتن دمای بدن یکی از روش‌های مناسب برای بالا بردن احتمال ایجاد لقاح و بارداری است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تست‌های بارداری کلیک کنید.

پوزیشن‌های جنسی مناسب برای بارداری

مناسب ترین پوزیشن رابطه جنسی برای بارداری، به شرایط جسمانی شما بستگی دارد. اما به طور کلی بهترین حالات و پوزیشن‌ها برای رابطه جنسی، روش‌هایی است که آلت عمیق تر وارد واژن می‌شود.

یکی از بهترین حالت‌ها برای بــارداری شیوه کلاسیک و سنتی رابطه است. در شیوه کلاسیک زن به پشت دراز کشیده، پاهای خود را باز و به سمت بالا نگه داشته و یا روی شانه‌های مرد می‌گذارد و مرد روی زن قرار می‌گیرد. زمانی که زن به پشت می‌خوابد، اسپرم به دلیل نیروی جاذبه، شرایط بهتری برای وارد شدن به رحم پیدا می‌کند. همچنین در این روش آلت به مقدار عمیق‌تر در واژن زن قرار می‌گیرد.

زن باید 20 تا 30 دقیقه بعد از رابطه، به پشت دراز بکشد. بهتر است که لگن او به وسیله یک بالش از زمین بلند شود. ممکن است پس از بلند شدن زن، مقداری از مایع منی بیرون بریزد اما مشکلی ندارد، چراکه این اسپرم‌ها به احتمال زیاد زنده نیستند و خوابیدن بیشتر از 30 دقیقه کمکی به باردار شدن نمی‌کند.

سعی کنید رابطه‌ای که برای باردار شدن برقرار می‌کنید، از عشق و احساس کافی برخوردار باشد. عشق ورزیدن در پوزیشن سنتی کمی سخت است؛ در این صورت شما می‌توانید از حالت‌های دیگر استفاده کنید. در هر صورت عمیق بودن دخول آلت به واژن، مهم ترین مسئله برای بارداری است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بهــترین پوزیشن های سکس کلیک کنید.

افزایش تعداد اسپرم‌ها برای باردار شدن

Sperm Count and Pregnancy Rates | WINFertility

افزایش اسپرم و میزان غلظت آن‌ها شانس بارداری را بیشتر می‌کند. برای این منظور می‌تواید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

1. اجتناب از مصرف مواد مخدر و الکل

2. دوری از سیگار و تنباکو

3. کم کردن وزن و رسیدن به وزن ایده آل

4. مصرف ویتامین‌هایی همچون فــولیک اسید، ویتامین C و روی

5. خودداری از محیط‌های بسیار گرم همچون سونا
برای آگاهی بیشتر در خصوص کیفیت اسپرم، مقاله غــلظت اسپرم چقدر باید باشد را مطالعه فرمایید.

باردار شدن | شتاب دهنده‌های بارداری

شرایط روانی و جسمی شما، در باردار شدن موثر است و باید برخی از آن ها را بدانید:

1. دلسرد نشوید

باردار شدن برای اکثر زوجین کار چندان راحتی نیست. از هر 100 زوجی که در ماه برای بارداری تلاش می‌کنند، تنها 15 تا 20 آن‌ها موفق می‌شوند. با این حال 95 درصد زوج‌ها پس از گذشت دو سال موفق به بارداری و فرزندآوری خواهند شد.

2. انجام معاینه‌های پیش از بارداری

حتی اگر هیچ قصد یا راه حلی برای بارداری ندارید، لازم است شرایط سلامت روحی و جسمی خود را بررسی کنید. ممکن است بعد از حاملگی، برخی از بیماری‌های شما بدتر شده و به خود و فرزندتان آسیب وارد شود. معاینه لگن، آزمایشات رحم، چک کردن دیــابت یا قند خون ، بیماری تیروئید، اخــتلالات خلقی مثل افسردگی، وسواس، اضطراب و … می‌تواند در دوران حاملگی یا بعد از زایمان به شما آسیب برساند.

3. داشتن زندگی سالم

شرایط سالم جسمانی و پرهیز از آسیب زاها، شانس بارداری شما را افزایش می‌دهد. برخی از این موارد شامل:

کاهش وزن در صورت وزن بالا

Weight gain in pregnancy when you're overweight - BabyCentre UK

ورزش سبک و منظم ( در صورت انجام ورزش‌های سنگین و حرفه‌ای باید در زمان اقــدام برای بارداری آن را کاهش دهید.)
پرهیز کامل از سیگار و الکل
ویتامین‌های پیش از زایمان مصرف کنید (مطمئن شوید مواد مغذی لازم برای جنین در بدن شما وجود دارد)
تا می‌توانید از غذاهای ارگانیک و طبیعی استفاده کنید.
از مصرف چربی ترانس وغذاهای چرب خودداری نمایید.
پنیرهای غیر پاستوریزه، جوانه‌ها، فست فود و غذاهای آماده و منجمد شانس باروری را کاهش می‌دهد.
مــواد غذایی برای بهبود کیفیت اسپرم و رژیم‌های حاوی حبوبات، آجیل، میوه، سبزی تازه، آنتی اکسیدان، ویتامین‌ها، پروتئین، مرغ و تخم مرغ، امگا 3 موجود در غذاهای دریایی و آهن برای بارور شدن شما مناسب‌تر است.
مصرف ویتامین E و C، میوه، سبزی به مردان نیز برای باردار شدن همسرشان توصیه می‌شود.
پرهیز از مصرف الکل، سیگار، کافئین، قند و چربی برای مردان ضروری است. این مواد می‌تواند اسپرم‌های مرد را کم و غیر طبیعی کرده و امکان تولد فرزند ناقص را افزایش دهد.
مصرف زیاد شکلات و قهوه شانس باروری را در زنان به مقدار زیادی کم می‌کند.
ماری جوانا (گل) و هرگونه مواد مخدر دیگر احتمال تولد نوزاد سالم را کاهش می‌دهد. برای کسب اطلاعات کامل در خصوص تــاثیر سیگار و الکل بر اسپرم کلیک کنید.

تاثیر شرایط روحی در بارداری

New study launched to understand COVID impact on mental health in parents  and babies

نداشتن رابطه عاشقانه و عدم لذت از معاشقه به شما و همسرتان فشار روحی زیادی وارد می‌کند. در این شرایط احتمال باروری کاهش می‌یابد.

بخاطر بارور نشدن رابطه خود را تحت فشار قرار ندهید. بارداری به زور اتفاق نمی‌افتد.

سعی کنید بدون نیاز به یک بچه، از همدیگر و از رابطه خود لذت ببرید. بچه ای که حاصل عشق نبوده و فقط طبق عادت بقا و انجام وظیفه باشد، فرزند سالمی نخواهد بود.

استرس یکی از مهم ترین عوامل کاهش شانسِ بارداری و تضعیف کننده عــملکرد جنسی طبیعی است. سعی کنید اندیشه مثبت و سالمی درباره رابطه و خودتان داشته باشید.

افسردگی قبل از بارداری، در طول دوره بارداری و بخصوص پس از زایمان، باعث تولد فرزند ضعیف و افــسردگی پس از زایمان می‌شود و احتمال بروز مشکل برای زوجین را افزایش می‌دهد.

در مورد تمام این مسائل می‌توانید با روانشناس خود در ارتباط باشید و از او کمک بخواهید. مشاوره کودک می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره کودک کلیک کنید.

زمان انتظار برای بارداری

Study: Post-Term Delivery May Put Babies at Risk for Complications | Parents

به طور معمول اکثر زوجینی که هیچ مشکلی در زمینه باروری نداشته اند، بعد از مدت یک الی شیش ماه باردار خواهید شد. البته برای این منظور لازم ایت که تمام نکات گفته شده در بالا را رعایت نمایید و به طور مرتب رابطه جنسی برقرار نمایید. مدت زمان اقدام به بارداری تا باردار شدن با توجه به سن خانم نیز می تواند متفاوت باشد. برای مطالعه بیشتر در زمینه بارداری در ســن بالا کلیک کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

در ابتدا تعیین یک زمان منظم و طبق برنامه برای رفتن به پزشک بسیار مهم است. این مسئله اضطراب را کاهش داده و می‌تواند برای باردار شدن به شما کمک کند.

_زوج‌های سالم زیر 30 سال که دوبار در هفته رابطه جنسی دارند، باید در طول یک سال بارداری برای‌شان اتفاق بیفتد.

_زنان بالای 30 سال، پس از 6 ماه تلاش به دکتر مراجعه کنند. ممکن است با افزایش سن، شانس باروری کم شود اما صفر نمی‌شود. تغییر در ســبک زندگی و حالت‌های مقاربت جنسی نیز کمک کننده هستند.

_در صورت داشتن بیماری التهاب لگن، درمان‌های پیشگیری از سرطان، اندومتریوز، سابقه ســقط جنین و سن بالای 35 سال، حتما با پزشک در ارتباط باشید.

_تمام داروها و بیماری‌های روحی و جسمی احتمال باروری را کاهش می‌دهند و باید این مسائل را با پزشک یا روانشناس خود در میان بگذارید.

_در صورت داشتن عفونت‌های نواحی جنسی و بــیماری های مقاربتی حتما برای باردار شدن با پزشک مشورت کنید.

_ممکن است بافت فیزیکی رحم یا آلت مردانه به شکلی باشد که امکان رسیدن اسپرم به تخمک را دشوار کند. این مساله باید مورد بررسی قرار گیرد.

_گاهی در اسپرم مرد مشکلاتی وجود دارد، که از آزمایش‌های باروری مردانه مثل آزمایش خون یا انسداد مجاری ادرار برای تشخیص استفاده می‌شوند.

_آزمایش و تست‌های هورمونی توسط پزشک انجام می‌شود.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.